seznam článků

Bojíte se investovat?


To opravdu není vůbec potřeba, neboť to již většinou dávno děláte.
Většina z vás již totiž má stavební spoření (SS), penzijní připojištění (PP), životní pojištění (ŽP) a možná i další druhy spoření.
Můžete však také investovat do nemovitostí, komodit, obrazů, známek, podnikatelských projektů,…


Proč by měl člověk investovat?
Chce si totiž zajistit vyšší nebo alespoň podobný výnos, jako je inflace - chce, aby se jeho vydělané nebo získané peníze zhodnocovaly nebo aby alespoň neztrácely svoji hodnotu.


Co dnes většina Čechů využívá?
Převážná část využívá ty nejzákladnější produkty na trhu – SS, PP, ŽP, někteří i podílové fondy a také sem tam má někdo nějakou nemovitost, kterou pronajímá. Těch možností je samozřejmě více a o nich si nyní řekneme více.

 

Jak můžeme rozdělit investice – hmotné a nehmotné.

 

Hmotné investice jsou například investice:
- do nemovitosti (nepočítá se nemovitost, ve které bydlíte) – klasický pronájem s dlouhodobým výnosem cca 3-4% p.a. a krátkodobý investiční pronájem (pronájmy např. zahraničním turistům se správou realitní společnosti) s výnosem cca 6-8% p.a.
- do komodit – jste držiteli fyzických drahých kovů (dlouhodobě drží svoji hodnotu)
- do uměleckých děl a sbírek
- do nějakého podnikatelského projektu.
Pro tyto investice většinou potřebujete vyšší částky – jsou to minimálně stovky tisíc až miliony.

 

Nehmotné investice – zde můžete investovat již s minimálními investicemi v řádech stovek korun měsíčně a tisíců korun jednorázově. Sem patří již zmíněné SS, PP, ŽP, kde již většinou čerpáte státní podporu, nebo si uplatňujete daňovou úsporu. Dále můžete používat investice do termínovaných vkladů, cizích měn, ale i dalších investičních nástrojů.
Do této skupiny patří nástroje peněžního trhu, podílové listy a akcie investičních fondů, akcie a dluhopisy a tzv. deriváty.
Investovat můžete buď přímo formou nákupu cenných papírů, nebo jednodušší formou portfolií (pokud jste začátečník nebo pokud nemáte příliš času na sledování investic). Investor rozkládá riziko a tím také eliminuje možnost případné ztráty.

 

Co je důležité při těchto investicích - tzv. investiční profil klienta – „Magický investiční trojúhelník“.

 

Jako investoři musíte volit kompromis podle toho, jak velké riziko jste ochotni podstoupit, jakých výnosů byste chtěli dosáhnout a za jak dlouho budete potřebovat peníze zpět.


Podle tohoto trojúhelníku se dělí investoři na 3 typy:
- konzervativní (investor má averzi k riziku, výnos postačuje na úrovni inflace = uchovává hodnotu svého majetku) – investor využívá převážně fondy peněžního trhu a dluhopisy.
- vyvážený (investor je ochoten zvládnout určitou míru rizika, jelikož chce dosáhnout vyšší výnos než je inflace) – investor využívá dluhopisy, podílové listy a akcie.
- dynamický (investor je ochoten podstoupit vyšší riziko a tím i vyšší zhodnocení peněz) – investor využívá akcie, komodity a deriváty.
Kdy začít ?

 

Co nejdříve. Čím dříve začnete, tím vyššího zhodnocení můžete dosáhnout díky složenému úročení financí.
Prodiskutujte si se svým poradcem základní principy investování (viz předchozí text) a dále proberte to nejdůležitější => „Ideální dělení majetku“ (dělení na třetiny) dle našeho konceptu Stone & belter.

Komentovat

Komentáře

Tento článek zatím nikdo nekomentoval.